Ana Sayfa » ÖZGEÇMİŞ

ÖZGEÇMİŞ

Burhan Kuzu

1955 yılında Kayseri’nin Develi ilçesine bağlı Şıhlı kasabasında doğdu. İlk öğrenimini Şıhlı kasabasında orta ve lise öğrenimini Develi ilçesinde tamamladı. Yüksek öğrenimini 1976 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirerek tamamladı. Aynı yıl Tekirdağ’da Maiyet Memuru olarak kaymakamlık stajını yaptı. 6aylık stajın ardından İçişleri Bakanlığı’nın muvafakatını da alarak, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Kürsüsü’ne asistan olarak girdi.Bu arada hakimlik ve savcılık sınavlarında da başarılı olan Burhan Kuzu 1984 yılında doktor,1987 yılında yardımcı doçent,1989 yılında doçent, 1998 yılında profesör oldu.1980-82 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı.Aktif siyasi hayatına başlayana dek İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı.

Akparti’nin kuruluş aşamasında aktif rol üstlenen Prof. Dr.  Burhan Kuzu 2002 Genel Seçimlerinde İstanbul’dan milletvekili seçilerek parlementoya girdi. Aynı zamanda Ak Parti’nin kurucu üyesi olan Prof. Dr. Burhan Kuzu milletvekilliği boyunca T.B.M.M. Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu. Evli ve iki çocuk babası olan Prof. Dr. Burhan Kuzu 2007 Genel Seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi. Prof. Dr.  Burhan kuzu halen T.B.M.M. Anayasa komisyonu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

SOSYAL FAALİYETLER:

Yoğun bir şekilde panel,sempozyum ve konferans çalışmaları bulunan Prof. Dr. Burhan Kuzu ülkemizin hayati öneme haiz siyasi sosyal ekonomik ve güncel yaşantımızla ilgili muhtelif konularda her kesimden gazete ve dergilerde makale, mülakat ve beyanatları hemen hemen tüm ulusal radyo ve televizyon kanallarında açık oturum, sohbet ve mülakatları yayınlanmaktadır.
Akademik Araştırmalar Dergisi Editörlüğü, Abant Platformu Danışma kurulu Üyeliği , Aydınlar Ocağı İstişare Heyeti Başkan Yardımcılığı, görevlerini üstlenen Prof. Dr. Burhan kuzu halen  Develiler Derneği Başkan Yardımcılığı görevini de yapmaktadır.

Yoruma Kapalı.